Özge Güven

Tasarım Direktörü / TBWA İstanbul

Özge Güven 1987 doğumlu. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde tamamladı. İstanbul, Amsterdam ve Den Haag’da farklı multi-disipliner tasarım ofislerinde Grafik Tasarımcı olarak, sergileme tasarımı, yayın tasarımı, kurumsal kimlik, ambalaj tasarımı gibi alanlarda çalıştı. Reklam sektöründen önce ağırlıklı olarak çeşitli kültür-sanat kurumlarının iletişim çalışmalarında görev aldı. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sanat Yönetimi dersi vermekte, üniversitelerin Grafik Tasarım, Mimarlık ve İletişim Tasarımı bölümlerinde çeşitli workshoplar düzenlemektedir.     Tasarım eğitimi adına Yahsiworkshops projesi kapsamında gönüllü olarak çalışmış, workshop yöneticiliği yapmıştır. 2014 yılından bu yana TBWA/İstanbul’da çalışıyor. 2019 itibariyle TBWA Design Community adlı departmanın Tasarım Direktörü olarak görev almıştır.

MediaCat’in belirlediği “En Yaratıcı 50”, “Dream Team” listelerinde gösterilmiş, 2019 yılında iş dünyası, bilim, teknoloji, tasarım gibi farklı alanlarda başarılı kadın figürleri öne çıkaran “Fark Yaratan Kadınlar” (Woman to Watch) adlı organizasyonun belirlediği 9 başarılı kadından biri olarak seçilmiştir.

Çalışmalarıyla D&AD ve Cannes Lions gibi uluslararası yarışmalarda tasarım kategorisinde Türkiye için ilk sayılan Yellow Pencil ve Aslan ödüllerini getirmiş, Epica, Europian Design Awards, Golden Drum, Loeries, Dubai Lynx, Effie, Kristal Elma, MediaCat Felis, GMK Ödülleri gibi pekçok uluslararası ve ulusal yarışmalarda da ödüller kazanmış, Creative Review, Lurzer’s Archive gibi uluslararası yayınlarda işleri yer almıştır. Kristal Elma, MediaCat Felis, Kyiv International Advertising Festival yarışmalarında jüri başkanı olarak görev almıştır.