Sahne 2.0’a Hoş Geldiniz!

INOGAR Kooperatifi tarafından ulusal ve uluslararası alanda kültür-sanat ekosisteminin dijitalleşmesini amaçlayan eğitim içerikleri masa başı araştırma metodu ile analiz edilmiştir.

Eğitim içeriklerinin son hali masa başı araştırma ile değerlendirilerek geliştirilen yapılandırılmış soru seti ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Sosyal İnovasyon Merkezi (SİM) tarafından ihtiyaç analizi kurgulanarak hazırlanmıştır.

İhtiyaç analizi iki temel metodoloji ile hazırlanmıştır: odak grup görüşmesi ve tasarım odaklı düşünme atölyesi ile anket çalışması.

İTÜ Sosyal İnovasyon Merkezi, eğitim içeriklerinin geliştirilmesinin ilk adımı olarak kültür-sanat ekosistemindeki paydaşların yer aldığı 10 kişiyle bir odak grup çalışması gerçekleştirmiştir. Tiyatro Kooperatifi tarafından belirlenen farklı disiplinlerden ve farklı şehirlerden katılımcıların yer aldığı odak grup çalışmasına ek olarak, tasarım odaklı düşünmeye odaklanan 4 saatlik bir atölye çalışması gerçekleştirilmiştir.

İTÜ SİM tarafından eğitim ihtiyaç analizini kalitatif verilerle desteklemek için hazırlanan anket çalışmasına Türkiye’nin farklı şehirlerinde 200 kişi katılmıştır.

Masa başı araştırma, odak grup görüşmesi, atölye çalışması ve anket verilerinin analizi ile hazırlanan eğitim programı kültür-sanat ekosistemine dijitalde ulaşmaya başlamıştır.

Projenin Amaçları

COVID-19 krizinden en çok etkilenen kültür-sanat ekosisteminin sürece uyum sağlayabilmesi için kültür-sanat sektöründeki bireyleri, çevrimiçi çalışabilmelerine yönelik dijital becerilerle donatmak ve COVID-19 krizi boyunca işlerini ve gelir istikrarını sürdürmelerini sağlamak projenin temel amacını oluşturmaktadır.

Partnerler

İletişim

Ataşehir Atatürk, Metropol AVM, DasDas, Ataşehir Blv., 34758, 34750 Ataşehir/İstanbul

sahne2sifir@inogar.coop